Moja Ochota

Dzielnica Karczmy “Ochota”

Na początku była Karczma. Miejsce spotkań, przyjęć weselnych, styp. W karczmie się mieszkało, pomieszkiwało, jadło, piło, kłóciło, śpiewało, dyskutowało, załatwiało interesy. Różni ludzie, języki, kultury, zachowania, temperamenty. Taki mały świat – różnorodny, złożony z pomieszczeń gospodarczych, mieszkalnych, jadalnych, reprezentacyjnych i całego wyposażenia.

Dla mnie taka jest Ochota – ciekawa, zróżnicowana społecznie, urbanistycznie, historycznie, zmieniająca się. Nowy Rakowiec, Stara Ochota, Szczęśliwice z Parkiem i Górką, Filtry i dzielnica willowa, Skra, Pole Mokotowskie. To mikroświaty, o własnym klimacie, smaku, skojarzeniach. To na Ochocie mogli spotkać się Tyrmand, Borowski, Kapuściński, Święta Faustyna Kowalska, a wcześniej Jankowski „Sobol” i Rowecki „Grot”. To tu stały barykady Września, bo Karczma to też bastion obrony kiedy trzeba. Ale Karczma to i wrota, do miasta, do Warszawy.

To moja mała Dzielnica, przez którą przejedziesz szybko wieczorem (w dzień nie tak łatwo bo korki) ale zatrzymaj się, rozejrzyj, poczuj, posłuchaj i nie spiesz się – stąd też widać Pałac Kultury.

Ta Karczma Ochota się nazywa!

Ochota na mapie Warszawy i jej podział wewnętrzny:
ochota_podzial

Czytaj więcej o dzielnicy na Wikipedii

Komentarze