Przejrzystość i Samorządność – Raport dotyczący stron internetowych warszawskich dzielnic

9 sierpnia 2006 Rzeczpospolita/Izabela Kraj
W sieci najlepszy Ursynów
Szkolną piątkę otrzymały władze Ursynowa za przygotowanie dzielnicowej strony internetowej. Jedynki dostały Wilanów i Praga Północ

Strony oceniali w szkolnej skali członkowie Stowarzyszenia Monitoringu Władzy Samorządowej „Przejrzystość i samorządność”.

Wnioski? Blisko połowa warszawiaków nie ma szans dowiedzieć się z Internetu, czym zajmują się radni w ich dzielnicy. Ponad 40 procent mieszkańców zawiedzie się, gdy w ten sposób będzie szukać podjętych w dzielnicy uchwał – nie są one publikowane. O tym zapomina np. urząd w Wilanowie.

Próżno też szukać w Internecie danych, jak głosowali poszczególni radni lub chociażby kluby polityczne. Nie ma również protokołów z przebiegu obrad komisji.

– Trudno wymagać od pracujących warszawiaków, by przychodzili na długie sesje i w ten sposób zdobywali informacje na temat samorządowych decyzji. A brak dostępu do danych uniemożliwia w pełni świadome rozliczenie swoich reprezentantów przed kolejnymi wyborami -zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia Karol Wiszniewski.

Jedynie Bielany zaczęły od lipca publikować na swojej stronie protokoły z komisji.

Z analizy wynika też, że zaledwie połowa dzielnic zamieszcza informacje systematycznie.

Najmniejszą wagę do informowania o pracach samorządu – zdaniem oceniających – przywiązuje Targówek, Praga Północ i Wilanów.

Najlepsza natomiast okazała się strona Ursynowa – zasłużyła na piątkę. To jedyny urząd, który oprócz uchwał prezentuje także interpelacje samorządowców.

Żadna z dzielnic nie zasłużyła na ocenę celującą, bo taką otrzyma wówczas, gdy w Internecie będzie można odnaleźć informację o tym, który radny jak głosował.

Komentarze